Nasza historia
HISTORIA
Historia Ośrodka Wychowawczo-Profilaktycznego MICHAEL, jest ściśle związana z osobą wychowawcy młodzieży ks. Jacka Swęda, który zapoczątkował to dzieło w 1992 r.
Założyciel Zgromadzenia księży Michalitów bł. Ks. Bronisław Markiewicz mówił „Chciałbym zebrać miliony dzieci i karmić je za darmo”. I to czynił. Gdy patrzymy na historię Zgromadzenia św. Michała Archanioła, to widzimy, że wielu Michalitów wypełniło i wypełnia zadanie postawione przez bł. ks. Markiewicza. Podobnie jest na Bemowie w Ośrodku MICHAEL. Dzięki sprawnie organizowanej pracy Ośrodka, opieką i troską zostały objęte tysiące dzieci i młodzieży w wymiarze fizycznym, intelektualnym i duchowym.
Ośrodek nie ograniczył się bowiem tylko do podstawowych i koniecznych form opieki nad dzieckiem i młodzieżą, ale skutecznie wyszedł naprzeciw ich szeroko pojętym potrzebom. Odważny system wychowania zaoferował potrzebującej młodzieży m.in.: wyjazdy na kolonie i obozy letnie i zimowe, zloty poobozowe, koncerty charytatywne znanych wykonawców. Codziennie troszczyliśmy się o dzieci i młodzież w świetlicach. Ważnymi sekcjami Ośrodka były: siłownia z programem antydopingowym i antynarkotykowym, dyskoteki, studio tańca, aerobik i fitness, ściana wspinaczkowa i tak bardzo ważne sekcje studia muzycznego i chóru. Te i inne inicjatywy gromadziły przez lata i gromadzą wielką rzeszę młodzieży.
Ważniejsze daty w Ośrodku MICHAEL.
1992 pierwsze zimowiska i obozy i zloty dla dzieci i młodzieży organizowane przez ks. Jacka Swęda.
1993 23 czerwca - uroczyste otwarcie I części Ośrodka: Przystani „U Michała”, sali terapii, sali aerobiku, siłowni wraz z zapleczem; rozpoczęcie realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego.
10 sierpnia - data powstania Ośrodka Wychowawczo -Profilaktycznego „Michael” - powołanie przez Przełożonego Generalnego Zgromadzenia św. Michała Archanioła Ks. Kazimierza Tomaszewskiego który mianuje Ks. Jacka Swęda na dyrektora Ośrodka.
1994 lipiec-sierpień - wyjazd do Francji i rekolekcje tygodniowe młodzieży w Teize
wrzesień - otwarcie sali muzycznej
1996 maj - otwarcie świetlicy dla dzieci Oratorium
1997 rozpoczęcie adaptacji sali widowiskowej pod kościołem
1998 otwarcie wielofunkcyjnej sali i nowej siłowni
1999 organizacja pierwszych koncertów i przeglądów w sali widowiskowej pod kościołem
2001 adaptacja starej siłowni, sali aerobiku na potrzeby biur Ośrodka
2002 oddanie do użytku studia nagrań i ścianki wspinaczkowej w Sali widowiskowej
2003 otwarcie świetlicy dla młodzieży gimnazjalnej
powołanie Ks. Mieczysława Kucel na dyrektora Ośrodka
2005 organizacja cyklicznych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorek w Trójboju
2006 uroczystość poświęcenia przez J.E. Ks. Kardynała Józefa Glempa sali teatralnej Ośrodka Wychowawczo-Profilaktycznego Michael i nadania jej imienia ks. Bp. Jana Chrapka oraz Jubileuszowy Koncert z okazji10-lecia istnienia Chóru Sonante
listopad rozpoczęcie realizacji wieloletniego programu „Prowadzenie środowiskowych form wsparcia dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemami uzależnień.”
2008 otwarcie Galerii „Anielska.com.pl i nowego biura Ośrodka, rozbiórka Przystani u Michała, obchody 15-lecia Ośrodka Michael
2010 organizacja corocznych Pikników Rodzinny „Bemowo z Aniołami”
2011 rozpoczęcie realizacji wieloletniego projektu „Ośrodek Michael – środowiskowa forma wsparcia dla dzieci i młodzieży.
2012 realizacja projektu Klub dziecięco-młodzieżowy
2014 powołanie Ks. Marka Posełkiewicza na dyrektora Ośrodka, realizacja projektu kolonii
„Z nadzieją patrzę w przyszłość” w Zakopanym
2015 wyjazd do Zamku Chęciny i Jaskini Raj i realizacja projektu „Akademia ikon” i „Radosne wakacje” w Szczawnicy
2016 realizacja projektu pedagogów ulicy „Odnaleźć siebie” i „Pogodne lato – kolonia” w Sycowej Hucie i realizacja projektu „Akademia ikon na Bemowie”
2017 rozpoczęcie realizacji trzyletniego projektu „Ośrodek Michael - środowiskowa forma wsparcia dla dzieci, młodzieży ich rodzin i opiekunów” oraz realizacja projektu kolonijnego „Wesołe wakacje” w Sycowej Hucie i projektu „Twórcze działania”
2018 realizacja projektu „Radosne wakacje” w Gródku nad Dunajcem i projektu „Twórcze działania 2018”
2019 realizacja projektu „Pogodne lato - kolonia 2019” w Gródku nad Dunajcem
2020 rozpoczęcie realizacji dwuletniego projektu „Ośrodek Michael - środowiskowa forma wsparcia dla dzieci, młodzieży ich rodzin i opiekunów” i trzyletniego projektu „SPADOCHRON BEMOWO - zintegrowane działania dla dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat w ramach Lokalnego Systemu Wsparcia na terenie Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy” oraz realizacja projektu „Radosne wakacje” w Sycowej Hucie
2021 realizacja projektu „Pogodne Lato 2021” w Sycowej Hucie
2022 rozpoczęcie realizacji trzyletniego projektu „Ośrodek Michael - środowiskowa forma wsparcia dla dzieci, młodzieży ich rodzin i opiekunów” i realizacja projektu „Zimowisko 2022 dla dzieci z Ośrodka MICHAEL” w Klimkówce